W ostatnim czasie Global Market Insights wykonał badania dotyczące usług chmurowych. Wynika z nich, że koszty na rozwiązania cloudowe będą wzrastać średnio o 15,5 proc., a światowy rynek usług chmurowych dla służby zdrowia, osiągnie tylko do roku 2025 wartość przekraczającą ponad 55 mld dolarów. Wiąże się to z potrzebą ogromnych mocy obliczeniowych do przechowywania danych, dotyczących rozwiązań z zakresu e-zdrowia.
Cyfrowe dane medyczne – ile ich generujemy?
Coraz więcej nowoczesnych technologii przeznaczonych dla medycyny można zaobserwować nie tylko na rynku światowym, lecz również polskim. Wielcy technologiczni mocarze, medyczne start-upy oraz instytuty badawcze prześcigają się z technologicznymi nowinkami medycznymi. Unowocześnienie służby zdrowia zależy głównie od stosowanych urządzeń, a dokładnie od ilości danych, jakie zbierają.
Liczba danych medycznych ciągle wzrasta w bardzo szybkim tempie. Przeprowadzone badania Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stanforda, wykazały, że w roku 2020 wytworzonych zostanie ponad 2,3 tys. eksabajtów samych danych medycznych
(1 EiB = 1 trylion bajtów). Wspomnieć należy, że w roku 2013 łączna suma danych medycznych wynosiła zaledwie 153 eksabajty.
Tak szybki wzrost danych medycznych ma przede wszystkim związek ze starzeniem się europejskiej ludności oraz ze średnią długością życia, która w krajach OECD wynosi już 80 lat. Rosnąca liczba hospitalizowanych pacjentów wiąże się również z większą ilością danych do przechowywania i analizą. Tu pojawiają się nowoczesne rozwiązania chmurowe, które w łatwy i szybki sposób, bez problemu poradzą sobie z rosnącą ilością danych medycznych.
Brytyjskie rozwiązanie na przechowanie danych
Aby podołać wyzwaniom dotyczącym szybko rosnącej ilości cyfrowych danych, brytyjska służba zdrowia postanowiła stopniowo przenosić swoją infrastrukturę IT do chmury VMware Cloud on AWS.
Jest to bardzo elastyczna platforma chmurowa, która wspierać ma cyfrowe usługi, te bieżące, jak również te w przyszłości, wszystkich brytyjskich placówek medycznych. Zastępca dyrektora generalnego NHS Digital (Centrum Informacji Zdrowia i Opieki Społecznej w Wielkiej Brytanii) – Rob Shaw uważa, że zastosowanie chmury VMware Cloud on AWS pozwoli na stworzenie wirtualnego centrum danych od samego początku w ciągu – najwyżej – trzech godzin.Platforma chmurowa VMware Cloud on AWS gwarantuje niezwykłą szybkość, a także co bardzo istotne, niezwykle dużą elastyczność.
Sprawność, efektywność oraz zdrowie z algorytmów
Dobrze skonstruowane wirtualne środowisko, nie służy tylko do przechowywania wciąż rosnącej ilości danych. Cyfryzacja służby zdrowia daje również inne możliwości. Można całościowo za pośrednictwem jednego systemu udostępniać dane zdrowotne oraz dzięki wielkim magazynom danych medycznych, walczyć z dolegliwościami, zanim te zaatakują.
Aby stworzyć nowe leki, opracować innowacyjne terapie potrzebny jest dostęp do szerokiej bazy informacji. Przykładem jest medyczny start-up RDMD, który za pośrednictwem sztucznej inteligencji do analizy big data, próbuje odszukać
z dokumentacji medycznych, prawdopodobieństwa w przypadkach rzadkich chorób.
Inne firmy kolejno sprzedają te informacje przedsiębiorstwom farmaceutycznym
w celu tworzenia nowych leków. Natomiast Google wykorzystuje dane zdrowotne do trenowania algorytmów, które mają pomóc wykrywać choroby. Aktualnie są w stanie analizować siatkówkę oka, a także diagnozować 50 jego różnych schorzeń. Co ciekawe, taka metoda, jest często bardziej skuteczna od specjalisty.
Tak opracowane cyfrowe środowisko pomóc ma ponad 1,5 mln medykom, pielęgniarkom, a także pracownikom administracji w ich codziennej pracy, pomóc ma placówkom zwiększyć oszczędności kosztowe, a także zwiększyć efektywność świadczonej pomocy medycznej.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: