Medyczne innowacje dają nowe możliwości i polepszają jakość życia milionów ludzi na świecie. To naturalnie wpływa na przedłużenie ludzkiego życia, które leży u podstaw każdego medycznego przełomu. Oto kilka innowacji medycznych, które mogą znacznie poprawić funkcjonowanie opieki zdrowotnej.
Szpitalny monitoring
Oddziały szpitalne od dawna zmagają się ze “zmęczeniem alarmowym”. Zapracowane pielęgniarki stają się niewrażliwe na ciągły hałas pochodzący z systemów monitorowania telemetrycznego serca. W rzeczywistości istotne ostrzeżenia, które zagrażają zdrowiu lub życiu to niespełna 10%. Ważne znaki ostrzegawcze mogą zostać jednak pominięte w uciążliwym hałasie.
Dlatego też bezpieczeństwo alarmów jest obecnie bardzo ważnym tematem w opiece zdrowotnej. Rozwiązaniem tego problemu ma być scentralizowany monitoring, w ramach którego personel z zewnątrz korzysta z zaawansowanych urządzeń, w tym czujników i kamer o wysokiej rozdzielczości do monitorowania funkcji życiowych pacjentów szpitalnych.
System za pomocą algorytmu potrafi filtrować alarmy, sygnalizując jednocześnie te najistotniejsze. Od 2016 roku system monitorował 100.000 pacjentów w USA, a po 13 miesiącach wykryto i zaalarmowano 79% istotnych zdarzeń. Rozwiązanie jest nadal doskonalone, ale jego wysoka skuteczność przyciąga uwagę i wyobraźnię szpitali na całym świecie.
Szybki powrót do zdrowia po operacji
Proces po zabiegowej rekonwalescencji jest niezmienny od dziesięcioleci: pigułki na bazie opiatów, które łagodzą ból i gwarantują odpoczynek w łóżku, aby umożliwić gojenie. Leki opioidowe co prawda radzą sobie z bólem, ale ich nadużywanie może prowadzić do uzależnienia. Zbyt długie leżenie w łóżku także nie wpływa dobrze na organizm.
W konsekwencji proces powrotu do zdrowia bywa trudny i często zdarza się, że wielu pacjentów wraca ponownie do szpitala. Na szczęście punkt widzenia się zmienia, a lekarze stosują alternatywne środki zwalczania bólu. Jedną z nich jest wykorzystanie w tym celu gogli wirtualnej rzeczywistości.
Zmienia się także koncepcja leżenia po operacji. W wielu przypadkach lekki ruch, taki jak chodzenie — o ile to możliwe — po zabiegu poprawia proces gojenia. Szybki powrót pacjentów do zdrowia to także korzyści dla szpitali. Krótszy czas przebywania w placówce obniża koszty leczenia.
Szybki rozwój telemedycyny
O telemedycynie jako konsultacjach lekarskich na odległość pisaliśmy już wcześniej. Technologia ta rozszerza się również poza prostą dwukierunkową platformę wideo i służy także do obserwacji pacjentów po zabiegu. Są oni wyposażeni w specjalne urządzenia rejestrujące ich stan zdrowia, a wyniki są bezpośrednio wysyłane do specjalisty.
Ponadto tworzy się platformy umożliwiające większą interakcję między klinicystami. Dające możliwość kontaktu z lekarzami o różnych specjalizacjach, którzy w razie potrzeby konsultują się ze sobą i mają kontakt z pacjentem. Firma Cleveland Clinic z USA zapewnia takie usługi pacjentom po udarach. Rezultaty są imponujące — w przypadku ostrego udaru mózgu czas leczenia skrócono o 40%.
W związku z rozwojem technologii eksperci są przekonani, że pojawienie się kolejnych innowacji i przyspieszenie usług już istniejących w zakresie zdrowia to tylko kwestia czasu.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: