Koronawirus zmienił nasze życia – bez względu na to ile kto ma lat, czym się zajmuje, czy w jakim miejscu żyje. Nic więc dziwnego, że oczy całego świata zwrócone są w stronę naukowców, którzy pracują nad sposobem walki z pandemią wirusa COVID-19. Wszyscy liczymy, że już niebawem wynajdą skuteczną szczepionkę lub lek na koronawirusa.
Odkryto 21 potencjalnych leków do walki z COVID-19
“Nature” – jeden z najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych magazynów naukowych – opublikował niedawno wyniki badań nad możliwością używania do leczenia koronawirusa już istniejących leków. Z 12 tysięcy preparatów międzynarodowa grupa ekspertów wybrała 21, które mogą pomóc w walce z pandemią. Naukowcy, chcąc ocenić, które z nich zachowały aktywność przeciwwirusową, przetestowali je w różnych dawkach.
Lista obiecujących leków na koronawirusa – podział na grupy
21 potencjalnych leków mogących pomóc w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2 naukowcy podzielili na kilka grup. W pierwszej z nich znalazło się 13 substancji testowanych już na inne choroby w badaniach klinicznych, m.in. inhibitor kinazy PIKfyve apilimod 2–4, inhibitory proteazy cysteinowej MDL-28170, Z LVG CHN2, VBY-825, ONO 5334, apilimod, a także inhibitor PIKfyve.
Drugą grupę utworzono z 3 leków zatwierdzonych przez Amerykańską Agencję Żywności (FDA). Należą do niej: astemizol (wykorzystywany do tej pory jako lek przeciwalergiczny), klofazamina (preparat stosowany przy leczeniu trądu) i remdesivir.
W trzeciej, ostatniej grupie znalazły się 4 leki współdziałające z remdesivirem (w tym tetandryna – pochodna chlorchiny testowana w badaniach klinicznych jako lek na malarię).
Najbardziej obiecujące leki na COVID-19
Zespół złożony z międzynarodowych naukowców, reprezentujących m.in. Uniwersytet
w Hong-Kongu, Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute oraz wiele innych szanowanych instytucji naukowych, testują obecnie dalej wytypowane przez siebie substancje jako te, dzięki którym być może koronawirus wkrótce nie będzie nam już zagrażał.
Kierujący zespołem dr Sumit Chanda twierdzi, że obecnie najbardziej obiecujące są leki: klofazymina, tetrandryna, apilimod oraz ONO 5334. Warto także zwrócić jeszcze uwagę na remdesivir, który jak mówi Chanda: “skutecznie skraca czas powrotu do zdrowia
u pacjentów przebywających w szpitalu”. Niestety jednak lek nie działa na każdego pacjenta.
Natomiast warto wiedzieć, że to właśnie ten lek został zatwierdzony do leczenia osób,
u których zdiagnozowano COVID-19. Dlatego też na powyższej liście można znaleźć aż 4 preparaty współdziałające z remdesivirem.
Koronawirus wciąż jest z nami i niestety codziennie u coraz większej liczby osób potwierdzana jest diagnoza. Nie pozostaje nam więc nic innego, niż czekać aż naukowcy wymyślą lek na COVID-19. Czy chociaż jeden z wytypowanych przez naukowców 21 preparatów okaże się skutecznym lekarstwem?
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: