422 miliony ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę. Diabetycy często zmuszeni są kilka razy dziennie nakłuwać palec, by sprawdzić poziom cukru we krwi. To bolesne i mało wygodne. W artykule przedstawiamy 6 urządzeń, które są w stanie zmierzyć poziom cukru pacjenta bezboleśnie. Niektóre z nich są już dostępne na rynku, z kolei inne to dopiero projekty.
Już dostępne
FreeStyle Libre to niewielki okrągły plaster sensoryczny przyklejany na ramieniu. Urządzenie mierzy poziom cukru w płynie śródmiąższowym pomiędzy komórkami — bezpośrednio pod skórą. Pomiar nie jest tak precyzyjny, jak przy standardowym teście krwi. Zaletą plastra jest nieprzerwane i bezprzewodowe monitorowanie poziomu glukozy. Dokonuje się to za pomocą urządzenia odczytującego lub na… smartfonie, dzięki specjalnej aplikacji. FreeStyle Libre jest dostępne dla pacjentów niemal na całym świecie i cieszy się ogromną popularnością.
Z kolei opracowany przez Senseonics, Eversense to niewielki czujnik, który umieszczony jest całkowicie pod skórą, na ramieniu i mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym. Dane przesyła do nadajnika umieszczonego na skórze tuż nad miejscem, gdzie pod skórą znajduje się czujnik. Z kolei nadajnik podaje odczyty co 5 minut i przesyła je poprzez Bluetooth do aplikacji w smartfonie. Podskórny implant ma żywotność do 3 miesięcy.
Aktualnie testowane
Zaprojektowany w Izraelu GlucoTrack to niewielki czytnik połączony z klipsem usznym. Jest przypinany do płatka ucha i zawiera czujniki do pomiaru poziomu glukozy w tkance. Urządzenie mierzy poziom cukru we krwi za pomocą kombinacji fal ultradźwiękowych, elektromagnetycznych i termicznych. Przyrząd jest przeznaczony dla osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Jest obecnie zatwierdzone i testowane w Europie.
Natomiast GlucoWise to całkowicie nieinwazyjne urządzenie, które potrafi mierzyć poziom glukozy poprzez skórę, za pomocą fal radiowych. Należy umieścić go między kciukiem a palcem wskazującym lub na płatku ucha. Odczyt w czasie rzeczywistym wyświetlany jest na ekranie. Pomiar można przesłać do aplikacji na smartfonie. Twórcy uważają, że urządzenie powinno być dokładniejsze od innych bezprzewodowych glukometrów. Obecnie producent prowadzi badania na zdrowych ochotnikach.
Przyszłościowe pomysły
Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii opracowują GlucoSense. Czujnik, którego sercem jest układ fotoniczny — fragment nanotechnologicznego szkła kwarcowego. Kiedy szkło styka się ze skórą użytkownika, zakres sygnału fluorescencji zmienia się w zależności od stężenia glukozy we krwi. Urządzenie mierzy czas trwania fluorescencji i wykorzystuje go do obliczenia poziomu glukozy w krwiobiegu. Ten proces zajmuje mniej niż 30 sekund.
Innym pomysłem na niestandardowy pomiar glukozy jest NovioSense — holenderski startup pracujący nad czujnikiem glukozy, który mierzy poziom glukozy z łez. Urządzenie ma być umieszczane pod dolną powieką. Składa się z niewielkiej, elastycznej cewki o długości 2 cm, a wewnątrz zawiera nanoczujniki. Cewka pokryta jest warstwą ochronną wykonaną z miękkiego hydrożelu. Obecnie firma planuje badania kliniczne.
Tak wiele zróżnicowanych technologii niewątpliwie przyniesie wiele opcji, z których diabetycy będą mogli wybierać. Z całą pewnością już w najbliższym czasie, bolesne ukłucie będzie dla nich tylko niemiłym wspomnieniem.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: