Technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR) do niedawna kojarzone
były jedynie z branżą gier, rozrywki oraz przemysłu. Już za kilka lat mają być bardzo pomocne w ratowaniu życia. W Bydgoszczy powstanie Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR, które stanowić ma swego rodzaju idealny wzór „wirtualnego szpitala”.
Jedyna taka inwestycja w Europie
Dzięki spółce technologicznej InventionMed S.A. już za kilkanaście miesięcy wybudowane zostanie w Bydgoszczy Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR (Virtual Reality)
i AR (Augmented Reality).
Nowoczesny biurowiec składać się będzie z 5 kondygnacji o łącznej powierzchni całkowitej do 3 tys. mkw. Rozpoczęcie prac budowlanych najprawdopodobniej nastąpi w okresie najbliższych 10 miesięcy. Całkowita wartość projektu wynosi 29,5 mln zł, z czego aż 16 mln dofinansuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Budowa Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych jest jedyną taką inwestycją nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie.
Centrum Symulacji Medycznych VR i AR
Podstawowym celem działalności Centrum Symulacji Medycznych VR i AR będzie tworzenie innowacyjnych rozwiązań produktowych, które przeznaczone będą na potrzeby kardiochirurgii i kardiologii. Na tym nie koniec, ponieważ z czasem tworzone mają być również innowacyjne rozwiązania dla innych dziedzin, a mianowicie dla neurologii, geriatrii, anatomii, chirurgii, a także rehabilitacji neurologicznej.
W Centrum Symulacji Medycznych VR i AR prowadzone mają być prace badawczo-rozwojowe nad nowoczesnymi rozwiązaniami produktowymi, dotyczącymi symulatorów medycznych i rehabilitacyjnych, bazując na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz autorskiej technologii podwójnej immersji. Tomasz Kierul, Prezes Zarządu InventionMed S.A. ma nadzieję, że uda rozwinąć się na tyle Centrum, że powstanie z niego tzw. “wirtualny szpital”.
Technologia podwójnej immersji
InventionMed opracował innowacyjne na skalę światową rozwiązanie tzw. podwójnej immersji. Immersja jest jednym z najważniejszych parametrów, które analizowane są podczas obserwacji użytkowników korzystających z rozwiązań VR. Można ją zdefiniować jako poziom zaangażowania użytkownika w doświadczenie VR.
Rozwiązanie podwójnej immersji ma zastosowanie w technologii VR. Polega na symulowaniu działań dostarczających wrażenie immersji środowiska wizualnego oraz czucia poprzez wykorzystanie receptorów wbudowanych w elementy zarówno środowiska realnego, jak i cyberprzestrzeni.
Takie rozwiązanie pozwala tworzyć bardzo realistyczne środowisko do zastosowania m.in. w symulatorach medycznych. Dzięki niemu, korzystający z technologii VR personel medyczny, zyskuje możliwość wykonywania danych procedur w sposób zbliżony do prawdziwych zabiegów medycznych.
Obecnie InventionMed prowadzi prace nad projektami rozwojowymi spółki – TutorDerm oraz wirtualną strzykawką. Specjalistyczny sprzęt szkoleniowy w technologii VR, posłużyć ma do nauki przyszłych specjalistów z dziedziny dermatologii klinicznej i estetycznej.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: