Zawód lekarza to nie tylko olbrzymia wiedza, ale również posiadanie skutecznej metody gromadzenia danych oraz zarządzania nimi. Dlatego coraz częściej lekarze używają swoich telefonów z zainstalowanymi odpowiednimi aplikacjami.
Każdy pacjent chciałby, żeby lekarz miał w głowie wszelkie informacje dotyczące jego prywatnej historii leczenia, wiedzę o lekarstwach, dawkowaniu – choć dobrze wiemy, że to niemożliwe.
Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne technologie – aplikacje. Proste w obsłudze, intuicyjne, ułatwiające życie i darmowe. Jakie – z perspektywy pacjenta – aplikacje powinien mieć lekarz w swoim telefonie? Za ekspertami z LekSeek Polska oraz Gabinetu drWidget podajemy kilka z nich.
Baza Leków – wszystko, co trzeba wiedzieć o lekach
Pierwszą i najważniejszą aplikacją, o której należy wspomnieć jest Baza leków dostępna w sklepie Google Play. Posiada ona zaawansowaną wyszukiwarkę. W bazie znajduje się 17 tys. leków z opisem oraz informacje na temat kosztów oraz refundacji leków. W kilka chwil lekarz może odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości pacjenta związane z dawkowaniem leków, ich ceną.
Baza ChPL – dowiedz się jeszcze więcej o produktach leczniczych
Uzupełnia Bazę Leków. Zawiera ona Charakterystyki Produktów Leczniczych (ChPL), więc wpisując w wyszukiwarkę daną frazę – lekarz znajdzie dla pacjenta niezbędne informacje dotyczące wskazań i przeciwwskazań. Czy taka podręczna encyklopedia produktów leczniczych nie daje poczucia bezpieczeństwa?
Interakcje – czyli jak uniknąć skutków ubocznych
Nawet najlepszy lekarz nie jest w stanie zapamiętać wszystkich interakcji w łączeniu leków. Ile razy pada pytanie: “Czy przyjmuje pan/pani jakieś inne lekarstwa?”. Konsekwencje interakcji leków mogą być naprawdę poważne. Dzięki aplikacji “Interakcje” szybko można zdobyć informacje a tym samym wyeliminować jakiekolwiek konsekwencje. Jednym kliknięciem lekarz sprawdzi 6 leków.
eWUŚ – wszystkie informacje o pacjencie w jednym miejscu
To najczęściej używana aplikacja w przychodniach medycyny rodzinnej. Dzięki niej lekarz posiada informację na temat prawa pacjenta do korzystania ze świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy, że poda on numer PESEL chorego i już wiadomo czy za wizytę będzie trzeba zapłacić.
Normy i Skale – bądź zawsze na bieżąco
Aplikacja posiada listę prawie 90 metod pomiaru różnych objawów i schorzeń. Dzięki niej lekarz w każdej chwili precyzyjnie oceni stan pacjenta,oraz wybierze najlepszą metodę leczenia. Opcja wprowadzenia do skali danych konkretnego pacjenta, pozwala szybko zinterpretować je według obowiązujących kryteriów.
Calcmed – ten kalkulator ułatwi pracę każdemu lekarzowi
Podczas obliczania dawki leku, lekarz powinien posiadać informacje nt. powierzchni ciała, BMI czy średniego ciśnienia tętniczego. Na rynku dostępna jest aplikacja, która znacznie ułatwi obliczenie dawki leku. Jest to zestaw kalkulatorów Calcmed, z wbudowaną bazą leków. Nigdy więcej nieodpowiedniej dawki leków!
A na koniec – “Weź pigułkę” – aplikacja dla pacjenta
Aplikacja jest dedykowana w szczególności dla pacjentów, którzy przyjmują wiele leków. Za pomocą kilku kliknięć można ustawić alert z przypomnieniem o zbliżającej się kolejnej dawce. Może lekarz – w przypływie wolnego czasu – mógłby razem z pacjentem wprowadzić powiadomienia?
Dzięki tym prostym aplikacjom, praca każdego lekarza stanie się łatwiejsza, a wizyty przyjemniejsze. Technika gna do przodu tworząc coraz bardziej zaawansowane, użyteczne i łatwe w obsłudze aplikacje. Może wkrótce za pomocą aplikacji odbywać się będzie cały proces diagnozowania i leczenia? Zobaczymy w przyszłości.
Opracowanie własne/Redakcja
Źródło: